Vi gjorde det igen!

  • 7 okt 2017

248:e plats på 25-manna

På Ensta gård i Vårsta,Tumba avgjordes årets 25-manna i stundtals rena grisvädret. Men härdade Vikingar stod pall och kom på en 248:e plats bland de 375 startande lagen.

 Det tidigare utlovade reportaget uteblir, webredaktionen har istället låtit lagledaren skriva en personlig krönika. Obs att det är personliga åsikter och inte nödvändigtvis klubbens.

Officiella resultat hittar ni om ni klickar HÄR!

På klubbens facebooksida finns en hel del bilder tagna av Ewa Lundberg

”” Det kändes sådär att åta sig detta uppdrag igen efter att jag haft en tyngre period, samtidigt är det så ärofyllt, så jag tog mig en rejäl funderare. Det är ju trots allt ett förtroendeuppdrag. Efter att ha sett UK´s första skisser på laget bestämde jag mig att svara ja på förfrågan. Under sensommaren/hösten hörde UK åter av sig och bollade olika lagförslag. Det är ju jättesvårt att få till detta så det är ett verkligt pusslande, där helheten och jämnheten är viktigast. Till slut presenterades ett färdigt lag jag skulle jobba med. Sen drog förberedelserna igång med att sammanställa info till löparna, om resa, hotell, tävlingen, kontaktlista med mera.  Sen till den grannlaga uppgiften att försöka beräkna ungefärliga växlingstider. Visst man har någorlunda koll på form och tider från övriga tävlingar, men på 25personer så är det ju alltid några som presterar över sin normala förmåga och några som presterar under, och några som springer ganska exakt som man tror innan. Så det är en kvalificerad gissningslek med siffror detta. I alla fall drog vi till  Stockholm på fredag eftermiddag för inkvartering på hotell i Skärholmen. En del löpare nervösa redan nu andra coolare. Som lagledare gäller det att ”känna in” varje individ. En del behöver mycket pepp, andra tips o råd, medans någon tycker att funktionen överhuvudtaget inte behövs. Behovet ser olika ut hos alla 25. VI hade nio ungdomar i laget, en senior, resten i varierande äldre ålder. Många har varit med alla sex år på rad vi sprungit tävlingen, en del var det första gången för. Sent på fredagskvällen körde vi därför en genomgång med laget och lite pepp-talk innan det var dags att gå till sängs.

På lördag var det så dags. Klockan på 05,45 frukost och morgonbestyr för att vara på TC till klockan 8. Först hämta ut nummerlappar och info. Eftersom det är långt från växelfållan till vindskyddsplatsen blev det lite rantande på morgonkvisten, klockan 8,30 träffade jag förstasträckslöparen.

9,00 gick starten och Tim Dalheimer gav sig ut i skogen. Tuff uppgift för en 16-åring att springa mot seniorelit, men Tim gjorde det bra!. Mindre än tjugo minuter efter täten och han kunde några minuter tidigare än beräknat växla ut Ewa Lundberg på sträcka 2. Tuff uppgift även det, att som 54-årig springa mot seniorelit. Ewa visade dock att hon är tjurstark och höll ställningarna, tappade endast nitton placeringar mot det mycket tuffa motståndet hon hade. Nu var det dags för parallellsträckornas början, och det verkliga lagledarjobbet. Ewa gav Matz fyra kartor och Benjamin Larsson, Elias Larsson, Jörgen Aurén och Matz Andersson gav sig ut på sträcka 3.Här kan man snacka jämnhet och teamwork! Alla fyra inom 2,20 minuter. Exemplariskt samarbete! Och det var en maffig syn med tre Vikingar samtidigt på haki-bron, Larsson-tvillingarna och Aurénern, där den senare dock fick ge vika på spurten mot de unga rappa benen. Strax efter kom som sagt Matz. Det var dags för nästa kvartett, Hugo Bergenfur, Karl-Erik Persson, Elsa Fischer och Hanna Fischer. 2,7km vit orientering kan låta lätt men det är mycket folk, mycket kontroller, gafflat och ett gytter av stigar och spår som uppkommit under de första sträckorna så det är inte så lätt. Hugo var dock ruskigt snabb sprang på blott 21,54. Hanna som inte orienterat sen Vikinggaloppen i våras gick som vanligt in o levererade, hon är säker. Systern Elsa hade det lite tuffare och hamnade snett, men klarade av att reda upp situationen , det är mycket bra gjort i rådande stafettstress. Kalle P som är säkerheten själv gjorde 25-mannadebut vid 75års ålder, imponerande. Nästa sträcka var den långa herrsträckan här hade vi Simon Lundberg, Adrian Lundberg, Mats Bergenfur och Anders Jonsson. Grabbarna sprang väldigt jämnt, Simon var snabbast före de rutinerade rävarna Jonsson o Mats. Alla var inom sju minuter. Sen var det dags för damsträckan, som i år var sträcka 6 för första gången efter att tidigare ha varit sträcka tre. Eva-Lill Bergenfur, Åsa Nilsson, Thea Svensson, och Kristina Klingnéus gav sig an den. De äldre tjejerna gav de unga en match , alla fyra gjorde nämligen kanonrace och höll ställningarna innan det var dags för sista parallellsträckan med Anders Alamaa, Leif Skymberg, Stefan Söderström och Elias Bergenfur. Här gjorde Elias en fin städinsats åt gubbarna och laget var inför 23:e ihopdraget någorlunda. Leif Lindh gav sig ut kvarten senare än beräknat och tog verkligen ut sina 74-åriga krafter till det yttersta och kunde växla ut Anders Lundberg på 24:e sträckan kl 15,23. Då hade han 37 minuter på sig på 8,2 km vilket är omöjligt. Anders gjorde ett ruskigt snabbt lopp på den tuffa banan , summerar man efteråt så är omstarten missad med en knapp halvtimme vilket innebär fyra-fem minuters kapning per sträcka på  sträckorna 1-23 så är vi där! Hur som helst Anders gjorde ett kanonlopp. Vikings nyaste tillskott , den i Sverige studerande tyskan Marie Herrnhold fick starta omstart på 25:e sträckan, hej vad det gick undan! Marie sprang under timmen , hade alla stämplar med sig och efter 9timmar 9minuter och 17sekunders löpning var IK VIKINGS OK i mål, rättstämplade och godkända för sjätte året i rad. Och för första gången med ett renodlat VIkinglag!

HÄRLIGT! Efter att Marie gett sig av till skogs var det dags att hämta ut kartorna och få sig lite fika efter inte ha lämnat växlingsfållan sedan tidig förmiddag, och sen stå vid upploppsräcket och vänta in de sista löparna. Vid pass 17,15 när laget var i mål kunde man pusta ut, låta spänningshuvudvärken komma och känna sig nöjd med avslutat uppdrag. Puh””

 

Viking slog både Lusten och Kristinehamns OK samt Djerf som blev diskade med bägge sina lag. 

Nästa års 25-manna går norr om Stockholm, vid Barkabystaden.