Många Lilla-VM Poäng

  • 23 maj 2011

Deltävling tre i LillaVM

Det blev många poäng till våra ungdomar vid den tredje deltävlingen i Lilla-VM som gick av stapeln på söndagen med målplats vid Hagfors Hembygdsgård. Tim Dalheimer slog till med en sju-minuters seger i H10 och drog in 12poäng. Adrian Lundberg och Albin Ekelund-Carlsson imponerade i H12-klassen, Adrian blev blev sexa och Albin 9:a. 5poäng till Adrian och två till Albin. I Den tjogo man stora H14-klassen svarade Jonathan Moen och Simon Lundberg för kanoninsatser. Simon tog genom sin 6:e plats 5poäng och "Jonte" kom nia innebärande 2poäng. I H16 kom Jan Dalheimer på en sjätte plats och kammade därmed in fem Lilla-VM Poäng. Den sammanlagda Lilla-VMställningen finns om man KLICKAR HÄR. Men utöver Lilla-VM så var det många av våra ungdomar som provade på att tävla i olika klasser. I D14kort sprang Frida Lindkvist till sig segern, härligt Frida och Felica Pettersson/ Vilma Jonsson sprang patrull, vilket man får göra i kortklasser fr.o.m. iår, de kom femma. Erik Bengtsson sprang U2 och kämpade tappert och inskolningsklassen sprang fyra Vikingar nämligen, Hanna Fischer, Elsa Fischer, Hannah Bengtsson och Alfred Moen. I Öppen tre vann Markus Pettersson och Karolina Moen kom 19:e. Härligt jobbat alla Ungdomar.

Bosse Östman tog jättemycket fina bilder de kommer att läggas ut senare i veckan.

Läs mer på Vikingträffens sida

 

Nästa Lilla-VM deltävling är på Sprint-DM i Deje den 12:e juni.